Proto jsem i při svých návštěvách města, které se nachází na levém břehu Labe, potkával turisty, co zavítali právě do Přelouče. A mohli vnímat skloubenou historickou atmosféru s prostředím moderně se rozvíjejícího města.
Z řady památek v Přelouči vynikají novorenesanční budovy školy a záložny na náměstí a také kostely. Nejcennější je původně románský, barokně upravený kostel sv. Jakuba při severní straně náměstí.
Jižně od historického jádra stojí bývalá synagoga, nyní farní dům Církve československé husitské. Připomíná místního rodáka Tůmu Přeloučského (1435–1518), jednoho ze zakladatelů Jednoty bratrské. Ve východní části města najdete hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie, projekt evangelického kostela se secesními a historizujícími prvky vypracoval na začátku 20. století architekt Rudolf Kříženecký.
Roku 1827 dokončili ve vesnici Rybitví rolník František Veverka a jeho bratranec, kovář Václav Veverka, asi tříleté pokusy s novou konstrukcí pluhu, který dnes známe jako ruchadlo. Veverkové z vynálezu nejenže nezbohatli, ale dokonce jim byl odcizen a do konce života se nedočkali ani oficiálního uznání autorství, ani odměny. František Veverka je pochován v Přelouči na hřbitově u kostela Navštívení Panny Marie, jeho bratranec Václav na hřbitově v Dřítči severně od Pardubic.
Přelouč je známá i jako rodiště výjimečného herce a dabéra Františka Filipovského. Připomíná jej od roku 2017 i nová a stálá výstava, která na výstavních panelech představuje jeho rodinné příslušníky, hercova studijní léta, jeho ochotnické začátky i profesionální dráhu.
Na výstavě jsme se dozvěděli, že jeho otec František Filipovský starší byl místním hudebním skladatelem, hudebníkem a dirigentem. Matka Pavlína pracovala v tamní galanterii. Autor výstavy vycházel především z hercových autobiografií. Stálá expozice také shrnuje jeho začátky v Osvobozeném divadla a angažmá v Národním divadle i dabingové kariéře.
Podstatná část výstavy se věnuje také jeho pobytům v Přelouči, kdy do rodného města jezdil velmi rád na dovolenou a za přáteli a později již jako slavný herec zde býval váženým hostem.
Filipovský zemřel v říjnu 1993, od září následujícího roku se datuje vznik soutěže Ceny Františka Filipovského za dabing.
V článku jsme čerpali i z webu kudyznudy.cz