Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
V Měděnci v Krušných horách jsou přes tisíc let staré štoly
Měděnec, štola

Měděnec je obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Má 145 obyvatel, z nichž většina žije v samotném Měděnci. Vesnice stojí v Krušných horách v nadmořské výšce 845 metrů. Do Měděnce jsem se vydal z Prahy vlakem přes Ústí nad Labem a dál do Klášterce nad Ohří, odkud jsem pokračoval asi dvacet minut autobusem směrem…

Měděnec je obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Má 145 obyvatel, z nichž většina žije v samotném Měděnci. Vesnice stojí v Krušných horách v nadmořské výšce 845 metrů.

Do Měděnce jsem se vydal z Prahy vlakem přes Ústí nad Labem a dál do Klášterce nad Ohří, odkud jsem pokračoval asi dvacet minut autobusem směrem k německým hranicím.

Osada Měděnec leží v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Nejstarší štoly na Mědníku pravděpodobně vznikly již v 10. století. Těžily se tu zejména stříbronosné měděné rudy; způsoby jejich dobývání mohou zájemci poznat při prohlídkách dvou štol, Země zaslíbené a Panny Marie Pomocné. Zrovna v době mé návštěvy probíhala prohlídka za účasti zhruba patnáctičlenné skupiny výletníků.

Obec Měděnec spolu s vrchem Mědník tvoří součást společné česko-německé žádosti o zápis hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.
 
Nejlepší vyhlídkové místo

Kromě pozdně barokního kostela Narození Panny Marie na náměstí je dominantou obce a okolní krajiny barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník. Od ní se otvírá nádherný kruhový rozhled. Na severu se rozkládá údolní nádrž Přísečnice s Jelení horou, východně a severovýchodně stojí na hřebeni Krušných hor několik desítek větrných elektráren.

Společně s dalšími turisty, kteří se do Měděnec vypravili, jsem zahlédl i část Podkrušnohorské pánve s komíny elektráren a povrchovými doly, Nechranickou přehradu a údolí Ohře s Kláštercem nad Ohří a Kadaní, jižně za řekou se zvedají Doupovské hory.
 

Zajímavost pro návštěvníky je k vidění u silničky jižně od Měděnce, která v serpentinách klesá ke Klášterci nad Ohří: nachází se tu přírodní památka Sfingy. Až patnáct metrů vysoké skalní útvary připomínající egyptské sfingy vznikly dlouhodobým působením vody a mrazu.

V článku jsme čerpali i z webových stránek kudyznudy.cz

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama