Česká Kamenice patří ke známým místům v okrese Děčín na severu Čech. Na území tohoto města v Ústeckém kraji se stýkají tři chráněné krajinné oblasti, CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří.
Ilustrační snímek je z České Kamenice. Foto MEDIASHOW
Návštěva České Kamenice je zárukou, že tam každý najde něco, co ho zajímá. Tedy kus historie, umění a přírodních krás. Kostel sv. Jakuba Staršího s dochovaným goticko-renesančním interiérem a výzdoba barokní kaple Narození Panny Marie nadchne milovníky historie a umění.
V okolí mohou turisté navštívit tři rozhledny. První stojí jihovýchodně od města na Zámeckém vrchu ve zříceninách hradu Kamenice, druhá vyhlídková věž je na vrcholu na vrcholu Studence. A třetí z rozhleden v nedaleké obci Růžová.
Nová rozhledna z dílny architektonického studia Mjölk je architekty zařazena mezi 20 nejzajímavějších míst ve městech České republiky, která mají pod 20 000 obyvatel. K výpravám do skal zvou nedaleké Jetřichovické stěny s řadou skalních vyhlídek.
Katolíci, protestanti, tajné náboženské bratrstvo, loupežníci anebo někdo úplně jiný – ti všichni se podle nejrůznějších pověstí a vyprávění scházeli v lesích a v pískovcových skalách severně od České Kamenice, v místě nazývaném Bratrské oltáře. K lesnímu oltáři s vytesanými výklenky turisty z města dovede modrá turistická trasa. Cestou mohou odbočit ke skalní vyhlídce na masivní čedičové skále, jíž se díky typickému tvaru říká Jehla, stranou značených cest leží další vyhlídky Ponorka a Žába.
Z místních pověstí a příběhů, které se vyprávěly napříč generacemi, vzniklo v roce 1958 první vydání knihy s názvem Uhlíř a poklad – pověsti z Českokamenicka, jehož autorem byl pan Oldřich Lichtenberg. Poslední vydání této knihy z roku 2013 lze zakoupit v Informačním centru v České Kamenici.
V článku jsme čerpali i z webových stránek kudyznudy.cz a webu města