Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Ústí nad Orlicí je pátým největším městem Pardubického kraje
Ústí nad Orlicí, náměstí

REPORTÁŽ Ústí nad Orlicí je město na východě Čech v podhůří Orlických hor na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, asi 10 km od České Třebové. Žije zde 15 tisíc obyvatel. Leží ve stejnojmenném okresu a je pátým největším městem Pardubického kraje.

Větší než Ústí nad Orlicí jsou v tamním regionu samozřejmě Pardubice a dále Chrudim, Svitavy a Česká Třebová.

Přes Ústí nad Orlicí vede páteřní železniční trať z Prahy přes Pardubice do České Třebové a odtud směrem na Olomouc a Ostravu nebo na Brno. Frekventované jsou obě železniční zastávky v nádražích Ústí nad Orlicí a Ústí nad Orlicí město.

Při návštěvě Ústí nad Orlicí v závěru srpna jsem se zajímal i o historii města. Z mnoha pramenů vyplývá, že v souvislosti s královskou kolonizací území podél řeky Tiché Orlice se ve druhé polovině 13. století díky podpoře krále Přemysla Otakara II. započala rozrůstat stará slovanská osada Oustí, která nechala vzniknout dnešnímu městu.

Konkrétní první písemná zmínka je zachována z roku 1285. Zdejší obyvatelé se zaměřovali ve své činnosti především na zemědělství a domácí tkalcovství a k rozvoji řemeslné výroby došlo až v průběhu 16. století. Nejstarším a nejvýznamnějším cechem byl cech soukenický.

Ústí nad Orlicí se rozvíjelo díky železnici mezi Olomoucí a Prahou

V návaznosti na tuto tradici došlo v 19. století k bouřlivému rozvoji továrenského textilního průmyslu a strojírenské výroby, která byla umožněna díky výhodné lokalitě města, kudy procházela nová železniční trať mezi  Olomoucí a Prahou.

Obyvatelé města si mezi generacemi předávali a spoluvytvářeli významnou kulturní tradici, jejíž nevýznamnější složkou byla hudební tvůrčí činnost. Již v roce 1803 byla založena tzv. Cecilská hudební jednota, která působí dodnes.

Památky v centru města

Historickému středu města dominuje Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie či funkcionalistická budova divadla architekta Kamila Roškota. Mezi pozoruhodné pamětihodnosti též patří nejstarší kamenná budova ve městě, kterou je budova sboru Jednoty bratrské z poloviny 16. století či secesní Hernychova vila.

Zajímavě působí též socha bubnujícího legionáře od významného architekta Josefa Mařatky.

Kromě Cecilské hudební jednoty působí ve městě Dechový orchestr města Ústí nad Orlicí, Komorní orchestr Jaroslava Kociána či dětský pěvecký sbor Čtyřlístek.

Mimo hudby je Ústí nad Orlicí zaměřeno i na oblast sportu. Pořádají se zde motoristické závody do vrchu s názvem Ústecká 21, mistrovství ČR v tenisu mužů či Rieter Cup žen. Nedaleké Říčky  připravují mezinárodní závody v lyžování pro kategorii žáků, které jsou známy pod názvem Skiinterkriterium.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama