Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Trento v srdci Trentina láká na Alpy v zimě i v létě
Trento, katedrála

Návštěva Trentina je vhodná v zimě i v létě. Italské Alpy a lyžování, výlety po okolí v rámci dovolené u jezera Lago di Garda.

Trento leží na hlavní dopravní tepně A22 ze severu na jih, podél dálnice z Innsbrucku přes Brennerský průsmyk do Verony. Jižní Tyrolsko a autonomní oblast Tridentsko-Horní Adiže je německojazyčnou oblastí v severní Itálii. Samotné město má ale italský ráz, tudíž návštěvníci mohou již objevovat italskou atmosféru v blízkosti jezera Lago di Garda.

Trento (česky Trident) je hlavní město nejseverněji položeného italského regionu Tridentsko-Horní Adiže (italsky Trentino-Alto Adige, německy Trentino-Südtirol). Většinu území tvoří hornatá krajina. Severní oblast pokrývají Jižní Alpy, na východě se rozkládají Fleimstalské Alpy se známým údolím a ski areály Val di Fiemme. Tady probíhají i lyžařské běžecké závody v rámci Tour de Ski (areál Alpe Cermis).

Za nimi je další známé pohoří Dolomity. V severozápadní části leží Öztalské Alpy v Rakousku. Trento je od rakouských hranic, konkrétně od Brennerského průsmyku vzdáleno po dálnici 140 km. Město leží z velké části v údolí řeky Adiže.

Historie regionu, který patřil Rakousku-Uhersku

Abychom pochopili tento alpský region severní Itálie, připomeneme si trochu historie. V letech 1814 až 1918 patřilo Trento Rakousku-Uhersku, od mírové dohody v Saint-Germain v roce 1919 připadl Itálii.

Roku 1948 (Dohoda Grauber-De Gasperi) vznikla z provincie Trident (Trento) a provincie Bolzano (Bozen), které se kryjí s německou jazykovou oblastí Jižního Tyrolska, autonomní oblast Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alte Adige).

Trento: město věží v alpských kulisách

Trento je hezké město s četnými věžemi a paláci, částečně s freskovou výzdobou na průčelích. Má už italský ráz.

Prohlídku města je nejlépe začít na náměstí Piazza del Duomo s pěknou Neptunovou fontánou. Najdeme tu mnoho zajímavých staveb: například Palazzo Pretorio či dva historické domy Case Cazuffi, s freskami od Fogolina (16.-17. století).

Především však velkolepý chrám, vystavěný ve 12. až 13. století v románsko-lombardském stylu. Uvnitř je fresková výzdoba, v pravé kapli velký krucifix, před nímž byly vyhlášeny dekrety koncilu. Severozápadně od chrámu stojí renesanční kostel Santa Maria Maggiore.

Z chrámového náměstí se dostaneme severním směrem na širokou Via Belenzani, nejkrásnější ulici města, lemovanou vznešenými paláci se zbytky fresek na průčelích. Na jejím severním konci stojí po pravé straně Palazzo Municipale a naproti Casa Geremia.

Z této třídy se dostaneme na další – Via Menci. Rovněž s četnými paláci a pěkným barokním kostelem San Francesco Saverio. Více k severu je před nádražní budovou park Giardino Pubblico, ve kterém stojí pomník Danteho z roku 1896.

Najdeme tu i pomník Aloisa Negrelliho, který se narodil v obci Fiera di Primiero, vzdálené 60 km od Trenta. Rakouský inženýr byl jmenován generálním inspektorem Severní dráhy císaře Ferdinanda stavěné z Vídně přes Olomouc do Haliče. Později byl pověřen stavbou dráhy z Vídně do Prahy a Děčína. Byl průkopníkem stavby Suezského průplavu. Na západní straně parku objevíme románský kostel San Lorenzo.

Na severním okraji Tridentu (Trento) se zvedá Castello del Buonconsiglio, bývalá biskubská rezidence. Později kasárna a dnes muzeum. Na návštěvníky tu čeká mohutná rotunda a nádherná renesanční stavba s arkádovými nádvořími a freskami.

V pevnosti najdeme muzeum, ve kterém jsou uloženy archeologické, etnografické sbírky nebo slohový nábytek. Je tu i muzeum s historickými dokumenty, především připomínající iredentisty (bojovníky za připojení Trentina k Itálii) Cesara Battistiho, Chiesu a Filziho. Ti Rakušané roku 1916 popravili pro velezradu.

Výlety v okolí: v zimě lyžování na Monte Bondone, v létě Lago di Garda

Z Trenta návštěvník může podniknout několik zajímavých výletů. Třeba k Monte Bondone. Trasa vede zpočátku na severozápad silnicí do Rivy, potom doleva dolů a na jihozápad s mnoha zatáčkami přes vesnici Sardagna (571 m n.m.). Sem vede i lanovka z města od nábřeží řeky Adiže. Pak se jede přes Candriai (1025 m n.m.) k hotelové osadě Vaneze (1300 m.n.m.), rozložené na svahu Monte Bondone.

Je to oblíbené středisko zimních sportů s mnoha sjezdovkami a sedačkovými lanovkami na severním svahu. Monte Bondone dosahuje nejvyšší výšky v Palone (2098 m n.m).

Další výlet může být třeba na Paganellu. Trasa z Trenta vede na severozápad do Fai della Paganella (1030 m n.m.). Potom vede ze Santelu sedačkovoá lanovka na Paganellu (2125 m n.m). Z vrcholu je krásný výhled, zejména na nedaleký masív Brenta. Navštívit můžeme i město Rovereto, jižně od Trenta. Objevíme tu rotundu Sacrario di Castel Dante, kde je pochováno přes 20 tisíc obětí první světové války – Italové, Češi, Slováci a Rakušané.

Návštěvu Trentina je nejlépe zkombinovat s lyžováním v některém z blízkých zimních středisek nebo v rámci letní dovolené u jezera Lago di Garda. Trento je normální město, které je spíše vstupní branou do Pádské nížiny se světoznámými italskými historickými centry, která jsou větším turistickým magnetem.

Jak autem do Trenta?

Cestování autem do Itálie z Česka je poměrně časově náročné, ale zcela obvyklé. Z Prahy lze cestovat dvěma směry. Třeba po E55 a D3 do Českých Budějovic a rakouského Lince, pak pokračovat po dálnici na Salcburk a krátce přes Bavorsko zpět do Kufsteinu směr Innsbruck (možné je i ze Salcburku jet na Villach). Odtud pak přes Brennerský průsmyk do Brixenu (Bressanone) a Bolzana (Bozen).

Nebo zvolit cestu přes Německo do Mnichova a přes Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa) do Innsbrucku. Z Brna lze zvolit cestu přes Vídeň na Štýrský Hradec (Graz), Klagenfurt a Villach. V Itálii nás dálnice povede na Udine do Padovské nížiny. Prakticky se dostaneme až k Jadranu. Držíme se dálnice A4 a míjíme Benátky (Venézia), Pádovu, Vicenzu a Veronu, kde sjedeme na dálnici A22 a podél jezera Lago di Garda (Benaco) se vracíme zpět do Alp na Trento.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama