Zdeněk Pecka, který získal medaile na olympiádě i mistrovství světa, byl nejen rodákem z Litoměřic, ale i velkým zdejším patriotem. „Zdeněk Pecka mě přitáhl k veslování. Už od mládí jsme se znali velmi dobře. Veslovali jsme spolu do dorostu, pak už přešel do Dukly Praha,“ zavzpomínal na posledním rozloučení v jeho domovském městě a v prostorách Hradu Litoměřice kolega Miroslav Žák. „Byl to férový chlap, skutečný bojovník a příklad toho, že když chce člověk něco dokázat, tak se mu to podaří.“
Na to, jestli už v té době tušil, že se Zdeněk Pecka stane slavným sportovcem, Miroslav Žák odvětil: „Základem byl absolutní přístup, a to, co sportu dával, by asi zvládl málokdo. Pravdou je, že k vrcholovému veslování měl fyzické předpoklady.“
Zájem o poslední rozloučení se Zdeňkem Peckou bývalého veslaře Miroslava Žáka nepřekvapil. „Byl tady známý jako jeden z významných litoměřických rodáků. Věděli jsme, že přijde hodně lidí z města a taky jsme si říkali, jestli se sem vejdeme. Bylo to důstojné loučení za to, co Zdeněk Pecka pro Litoměřice udělal.“
Vzpomínání Jakuba Bažanta
Hlavní smuteční řeč pronesl Jakub Bažant, televizní moderátor, a především osobní přítel Zdeňka Pecky i celé jeho rodiny.
„Na tomto smutečním aktu jsem výhradně za sebe. Oslovila mě sama Zdeňkova manželka Květa Jeriová-Pecková, abych se se Zdeňkem touto formou rozloučil. Předem se mi omlouvala za těžký úkol, ale rád jsem se toho ujal. Byli jsme dlouholetí přátelé a kamarádi,“ řekl Jakub Bažant na místě posledního rozloučení se Zdeňkem Peckou.
„Naše přátelství s rodinou Peckových začalo v roce 1994 na zimní olympiádě v Lillehammeru. Byl jsem tam jako televizní komentátor a Květa Jeriová-Pecková, trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích z let 1980 a 1984, jako expertka. Já jsem sice komentoval hlavně sjezdové lyžování, ale s Květou, která měla za sebou skvělou kariéru, jsme si při povídání o sportu padli do noty,“ líčil Jakub Bažant.
Aleš Žák, bratr Miroslava Žáka, připojil i svoje vzpomínky. „Zdeněk Pecka studoval na litoměřickém gymnáziu a jeho žena Květa Jeriová-Pecková tam po sportovní kariéře nastoupila jako paní profesorka. Beru to jako symboliku, že oba měli vztah ke gymnáziu. Poznal jsem Květu jako perfektní kolegyni, protože jsem tam ve stejném období taky učil.“
Třetí z bratrské trojice Žáků – Marcel Žák se rovněž věnoval sportu. Hrál basketbalovou ligu za několik klubů v tehdejší československé lize a stal se vysokoškolským pedagogem na ústecké univerzitě.