Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Svitavy jsou cílem pro aktivní turistiku a cykloturistiku
Svitavy, náměstí

REPORTÁŽ Svitavy na rozhraní Čech a Moravy jsou atraktivním cílem pro aktivní turistiku a cykloturistiku. Nachází se zhruba 60 km západně od Olomouce.

Svitavy se nacházejí v jihovýchodním výběžku České tabule, známém jako Svitavská pahorkatina, který však už zasahuje do povodí Moravy. Městem protéká řeka Svitava.

Do Svitav jsem přijel vlakem z Prahy přes Pardubice a Českou Třebovou. Poloha města mezi Českomoravskou vysočinou a předhůřím Orlických hor činí ze Svitav atraktivní místo pro aktivní turistiku a cykloturistiku.

Významným rokem pro budoucnost Svitav se stal rok 1389, kdy město obepnuly mohutné hradby. Jejich význam se projevil již během husitských válek, kdy jejich ochrany využívala i biskupská kapitula z Litomyšle. Přesto se město nakonec neubránilo a roku 1424 byly Svitavy dobyty a vydrancovány vojsky zdivočelých husitů.

Bouřlivá historie Svitav

A 16. století přineslo do Svitav opět prosperitu. Dařilo se řemeslům, na náměstí vyrostly kamenné domy a jejich renesanční podloubí dodnes nechává vzpomenou na atmosféru tehdejší doby.

Těžkou ranou pro celou zemi, Svitavy nevyjímaje, byla třicetiletá válka. Po jejím skončení zůstaly Svitavy pusté a vylidněné. K tomu se přidaly epidemie moru a cholery, na které do dnešních dnů uchovává vzpomínku morový sloup z roku 1703.

Činorodá aktivita místních řemeslníků přinesla městu opětnou prosperitu, kterou ovšem utlumil rozsáhlý požár z roku 1781. Ten zničil tři stovky domů a poškodil radnici i kostel Navštívení Panny Marie. Období obnovy se střídalo s dobou těžkých ztrát během napoleonských válek, či prusko-rakouské války. Roku 1866 zde vyjednával pruský král Vilém podmínky příměří s Rakušany.

Národní třenice mezi Čechy a Němci

Po celou dobu existence města v něm docházelo k národnostních třenicím mezi Němci a Čechy. Svitavy se roku 1938 dokonce staly součástí Velkoněmecké říše a definitivně v nich převládlo české obyvatelstvo až po skončení II. světové války a následném odsunu německého obyvatelstva.

Odsun byl rozhodnutím Postupimské konference za podíl Sudetských Němců na rozpoutání II. světové války.

Svitavy mají co nabídnout

Ve Svitavách jsem při krátké návštěvě strávil několik hodin. Ale i tak jsem si stačil všimnout, žei pro náhodného návštěvníka město nabízí mnoho pozoruhodných pamětihodností.

Je to především impozantní knihovna obsahující více než 25 tisíc svazků, kterou v roce 1892 věnoval městu jeho rodák Valentin Oswald Ottentik. Kromě knihovny stojí za návštěvu obnovené kostely sv. Jiljí a Navštívení Panny Marie, romantický hřbitov či výrazné renesanční domy a barokní sochy na malebném náměstí.

Po celé léto zde probíhají kulturní Svitavské letní slavnosti, které překračují hranice Pardubického kraje. V roce 1908 se zde narodil Oskar Schindler, který prý během války zachránil na 1200 lidských životů před smrtí v koncentračních táborech.

Mnoho zajímavosti najdeme i v blízkosti Svitav. Například v Moravské Třebové.

V článku jsme čerpali i z webových stránek města Svitavy a Atlas Česka.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama