Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Plánujeme rekonstrukci staršího domu. Na co se zaměříme?
Dům

Jaro je obdobím rekonstrukcí starších domů. Ideálním obdobím je i léto. Na co je vhodné se zaměřit, když plánujeme vylepšovat starší stavby?

Když plánujeme novostavbu, postupujeme odlišně od plánování rekonstrukce starších staveb. Často u starých domů chceme opravit střechu, změnit dispozici domu, něco přestavět a něco zbourat. Rovněž řešíme zateplení a nové zdroje vytápění, abychom budovu energeticky vylepšili.

Základním stavebním materiálem u českých domů jsou většinou porobetonové tvárnice, cihly, sádrokartonové stěny a podhledy či dřevěné sendvičové panely.

Cihly nebo porobetonové tvárnice

I když cihly používáme obvykle na novostavbu, jsou vhodné i v rámci rekonstrukce stavby. Mají výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti. Moderní cihlové systémy umožňují ušetřit i na dodatečné tepelné izolaci.

V rámci rekonstrukce se můžemě zaměřit i na dřevostavby, tedy použití dřeva nejen v interiéru, ale i exteriéru. Dřevo je extrémně trvanlivým stavebním materiálem. Důležité je jeho zpracování a péče o něj.

Zateplení domu

Zateplení domu je další častou rekonstrukcí starší stavby. Zateplení slouží především kvůli zamezování tepelných úniků a snižování energetické náročnosti budovy na vytápění v zimním obdobím. Ovšem zateplení domu dobře funguje i v případě léta. Chrání domov před přehříváním a tím šetří náklady na klimatizaci. Klimatizace totiž bývá dalším energetickým nákladem v letním období.

Správně navržené zateplení společně se stínicí technikou, jako jsou venkovní žaluzie, rolety nebo pergoly, a správná práce během dne s nimi pomohou udržet v interiéru příjemné klima i během horkých letních dnů.

Výměna oken

Výměna oken je rovněž častou rekonstrukční etapou modernizace staršího domu. Jednoduchá okna se vymění poměrně snadno a rychle, o něco komplikovanější je to s balkonovými a velkoformátovými okny. Avšak obavy, že dům zůstane bez oken delší dobu, jsou liché. Montážníci z firem zabývající se osazování oken naplánují stavební aktivitu tak, aby během jednoho dne došlo k demontáži starého původního okna a následně k montáži nového.

Oblíbeným stavebním materiálem je sádrokarton patřící do kategorie suchých staveb. Do tohoto segmentu patří kromě sádrokartonových desek i tepelné izolace s parotěsnou fólii a různé konstrukční prvky. Využívají se v rámci příček mezi místnostmi, pro tvorbu koupelen a toalet, pro různé typy pohledů a interiérových prvků.

Rekonstrukce střechy

Často u rekonstrukce starších domů řešíme střechu. Pokud je s krovem, pravděpodobně budeme uvažovat o plechu, o klasických taškách, ať už keramických či betonových. Pálené i betonové tašky jsou naprosto vhodnou volbou i při rekonstrukci. Správně položená střecha s betonovou taškou zůstává funkční desítky let, aniž by bylo nutné ji zásadně opravovat či měnit.

Pokud se rozhodneme pro plechovou krytinu, ta je lehká a i její montáž je rychlá. Lze ji využít k rekonstrukci střechy i tam, kde už krov není v úplně stoprocentním stavu.

Topení, tepelné čerpadlo, podlahové vytápění

Výměna topení. U rekonstrukce starších domů obvykle vyměňujeme i otopnou soustavu s radiátory. S tím souvisí i tepelná čerpadla. Moderní výkonná tepelná čerpadla jsou dobrým řešením i pro starší domy. Neměli bychom zapomnout na zateplení celého domu. Výrazně tím snížíme tepelné ztráty.

U starších domů se setkáváme i s velkými radiátory, které byly navrženy na vysokou tepelnou ztrátu domu. Po zateplení domu mohou být zbytečně předimenzované a vyplatí se investovat do nových radiátorů i otopné soustavy, třeba i v rámci podlahového vytápění.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama