Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Nejdek je také výchozím bodem pro návštěvu Krušných hor
Nejdek, pohled na město

REPORTÁŽ Asi 16 km na severozápad od Karlových Varů se nachází Nejdek. Leží v horském údolí na řece Rolavě a je obklopeno hustými lesy Krušných hor.

Nejdek s necelými 8 500 obyvateli je tudíž významným místem, které je báječným výchozím bodem pro návštěvu Krušných hor. Do Nejdku jsem se vydal vlakem z Karlových Varů a už samotná cesta zajímavou přírodou tam i zpátky do Varů stála za povšimnutí.

V nejdeckém informačním centru jsou k dispozici publikace o historii i současnosti města a regionu. Podle mnohých pramenů se počátky vzniku osady Nejdek pojí s rozvojem těžby cínu v polovině 13. století. Název osady pak vznikl z německého označení „neue Decke“, znamenající nově pokrytou střechu hradní věže.

Na počátku 17. století získal nejdecké panství Bedřich Collona z Felsu a podržel jej do roku 1632. Celá země v té době procházela násilnou rekatolizací, která se citelně dotkla i Nejdecka. Mnoho rodin bylo nuceno v důsledku porážky stavovského odboje k nedobrovolnému opuštění země a odchodu především do Saska.

Úbytek obyvatelstva měl znatelný vliv na úpadek těžby. Místní obyvatelé se museli začít orientovat na jiné způsoby obživy. Během 17. a 18. století tak docházelo k rozvoji různých řemesel a domácích výrob. Specialitou Nejdecka se stalo paličkování krajek.

Rok 1843 přinesl pro místní obyvatele důležitou událost v podobě otevření přádelny česané příze. Zároveň byly modernizovány nejdecké železárny, ve kterých bylo zavedeno válcování plechů. Zásadní význam pak mělo otevření železniční tratě z Karlových Varů do Potůčků a Johanngeorgenstadtu v Německu, v roce 1899.

Po válce Nejdek čekal odliv obyvatel

Po skončení II. světové války došlo k výraznému snížení počtu obyvatelstva, v důsledku odsunu občanů německé národnosti.

Celý region byl poté znovu osídlován obyvateli z vnitrozemí. Přesto muselo být mnoho domů v padesátých letech demolováno. Po roce 1989 se i díky finančním příspěvkům odsunutých německých rodáků podařilo opravit kostely, kaple i hřbitovy.

Zámek v Nejdku

Při procházce po městě nelze minout nejvýznamnější nejdeckou památku. Je jí je hradní románsko-gotická věž, postavená okolo roku 1250. Návštěvníci mají možnost poznat romantickou křížovou cestu, která se nachází v přilehlém lese a nabízí úžasnou procházku v každém ročním období.

Ve městě stojí za návštěvu i zámek, který byl přestavěn do současné podoby v roce 1889. Ze dvou kostelů je třeba upozornit na barokní kostel sv. Martina a evangelický kostel stojící na návrší nad Bernovským rybníkem.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama