Náchod se rozkládá v severovýchodních Čechách, na hranici s Polskou republikou. Postupně jsem sháněl informace o městě, které je například rodištěm mnoha významných osobností. Mezi nejznámější z nich patří určitě spisovatel Josef Škvorecký, na jehož počest má své místo v centru Náchoda i tzv. lavička Josefa Škvoreckého.
Možnosti posadit se na ní alespoň na chvíli využívá řada návštěvníků města, pro něž je i třeba pořízená fotografie pěknou vzpomínkou a suvenýrem z Náchoda.
Jak vyplývá z webové prezentace Náchoda, město s bohatou historií bylo založené pod stejnojmenným hradem v polovině 13. století. Malé město se postupně rozrůstalo za městské hradby. K nejvýznamnějšímu rozmachu došlo koncem 19. století spolu s rozvojem textilního průmyslu.
Město je centrem celé oblasti
Díky procházce po pěší zóně a sledování dění nejen na náměstí, ale i při pohybu po dalších částech města jsem poznal to, co se o Náchodu píše v různých publikacích. Že je v současnosti přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti.
Centrum města je městskou památkovou zónou, kde se nachází historické stavby (gotický kostel sv. Vavřince, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice) i moderní budovy od významných architektů, jakými byli Pavel Janák, Otakar Novotný nebo Bohumil Kuchař.
Kousek do Polska i do krásného okolí
Z Náchoda je to takříkajíc kousek do lázeňského městečka Kudowa-Zdrój v polské Kudowské kotlině. Zaznamenal jsem, že z náchodského autobusového nádraží jezdí do zmíněného polského města i pravidelné autobusové linky. Jak jsem se dočetl, v Kudowa-Zdróji se léčí nemoci oběhového systému, látkové výměny a neurózy. Obdobné léčebné procedury nabízejí i lázeňská městečka Duszniki-Zdrój a Polanica-Zdrój.
Náchod má i krásné okolí, takže sem často míří turisté a návštěvníci nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Láká je kopcovitý terén, který nabízí krásné výhledy i zajímavé památky. Na kopci Dobrošov stojí stylová Jiráskova turistická chata s rozhlednou, v údolí řeky Metuje v místě zvaném Peklo pak dřevěná Bartoňova útulna. Obě tyto stavby navrhl architekt Dušan Jurkovič a nesou jeho nezaměnitelný rukopis.
Naučná stezka „Po opevnění Běloves“ provede zájemce opevněním vybudovaným před druhou světovou válkou – Pevností Dobrošov, pěchotními sruby Březinka, Lom a Voda. Z rozhledny Na Signálu (cca 7 km od Náchoda) se skýtá krásný pohled na Krkonoše, Jestřebí hory a polské Stolové hory.
V článku jsme čerpali i z webových stránek města Náchod.