Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Mníšek pod Brdy je centrem turistického ruchu celého regionu

Při cestování po středních Čechách jsem v posledních letech už několikrát navštívil i město Mníšek pod Brdy ve Středočeském kraji. Leží v okrese Praha-západ, přibližně 27 kilometrů jihozápadním směrem od Prahy. Mníšek pod Brdy se rozkládá na úpatí Brdského hřebene a představuje přirozené centrum turistického ruchu celého regionu. Na ilustračním snímku část areálu zámku v…

Při cestování po středních Čechách jsem v posledních letech už několikrát navštívil i město Mníšek pod Brdy ve Středočeském kraji. Leží v okrese Praha-západ, přibližně 27 kilometrů jihozápadním směrem od Prahy.

Mníšek pod Brdy se rozkládá na úpatí Brdského hřebene a představuje přirozené centrum turistického ruchu celého regionu.

Na ilustračním snímku část areálu zámku v Mníšku pod Brdy. Foto MEDIASHOW

Už při příjezdu do města si turisté a rekreanti jistě všimnou lesnatého okolí, které je jako stvořené pro pěší i cyklistické procházky. Velkou oblibu si získal i barokní areál známého poutního místa Skalka, nacházející se na kopci nad městem.

Historické jádro města pak bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Dobrou dostupnost podtrhuje kromě častého autobusového spojení z Prahy-Smíchova i železniční spojení, neboť vlaková zastávka je vzdálena necelé dva kilometry od města. Mníšek pod Brdy je členem Mikroregionu Mníšecko. V současné době zde žije přibližně 4 500 obyvatel.

Mníšek pod Brdy vždy těžil ze své výhodné polohy na zemské stezce mezi Čechami a Bavorskem. Ta přinášela do města čilý obchodní ruch a s ním spojené finanční prostředky. V písemných pramenech se s Mníškem setkáváme poprvé v roce 1348. To jej zmiňuje zákoník Karla IV. Maiestas Carolina, ve kterém se panovník postavil za příslušnost města ke královskému k protržení hrází několika rybníků a poboření místní tvrze.

Ve druhé polovině 17. století zakoupil panství Engel z Engelsflussu, který se zasloužil o výrazné pozvednutí města i okolního kraje.

Servác Engel z Engelflussu zbohatl za třicetileté války coby císařský dodavatel zboží pro Valdštejnovu armádu. Po válce koupil panství a postavil zámek ve stylu pozdní nizozemské renesance, jeho syn Servác Ignác pak na Hřebenech nad Mníškem dal na sklonku 17. století postavit poutní kostelík sv. Maří Magdalény, a to podle projektu Kryštofa Dientzenhofera.
 
Hlavní náměstí v Mníšku pod Brdy nese jméno zdejšího rodáka spisovatele F. X. Svobody (1860–1943), ale stejně slavná pro místní byla Marie Wagnerová (1887–1934) píšící pod pseudonymem Felix Háj. Je autorkou cyklu dětských příběhů o Kájovi Maříkovi, které se odehrávají v Mníšku a okolí. Ve městě najdou návštěvníci Kájovu ulici, jeho jméno nese jedna z restaurací, vznikla zde Společnost Káji Maříka a v blízkém Kytíně dokonce při sochařském sympoziu vznikla Kájova socha.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka a kudyznudy.cz
 


Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama