Má šanci být kasovním trhákem. Byl dvakrát odložen, ale nakonec premiéru měl film Minecraft letos na jaře. Americko-švédský hraný film zhmotnil prostřednictvím lidských herců virtuální postavy vzešlé původně z počítačové hry. Velkou oblibu u dětí zejména z prvního stupně základní školy má Minecraft i v Česku. Tady ji hru zpopularizovali především youtubeři.
Minecraft film (v anglickém originále A Minecraft Movie) je dobrodužný komediální film režiséra Jareda Hesse. Tento film je založený na videohře Minecraft.
Minecraft film
Nesourodá banda čtyř přátel, mezi které patří Garret Garrison přezdívaný Popelář (Momoa), Henry (Hansen), Natalie (Myers) a Dawn (Brooks), se potýká s všednodenními problémy, když tu je to zčistajasna protáhne záhadným portálem do Overworldu: bizarního, krychloidního a zázračného světa, který žije z ryzí představivosti.
Aby se parta dostala domů, bude muset pochopit pravidla nové říše (a uchránit ji před rušivými elementy, mezi které patří Vepříci a Zombíci) a podniknout magickou pouť ve společnosti nečekaného experta na craftování, Steva (Black).
Hravé dobrodružství přinutí všech pět přátel projevit kuráž a předvést jedinečné tvůrčí schopnosti… což je i to, co by jim mělo pomoci uspět i ve skutečném světě.
O tom je film z produkce Mojang Studios, které stojí i za videohrou Minecraft. Distributorem je Warner Bros. Pictures.
Minecraft ze Švédska
Za fenoménem Minecraft stojí švédské studio Mojang Studios, které vyvíjí videohry. V září 2014 studio koupil americký Microsoft.
Hlavním produktem studia je vývoj hry Minecraft. Hra se odehrává v otevřeném světě, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. Otevřený svět je typ hry umožňující hráči se volně pohybovat po virtuálním světě a poskytnout mu značnou volnost ve výběru cílů. Používá se také pojem „free roaming“, který naznačuje absenci umělých bariér (např. neviditelné zdi, nahrávací obrazovky), obvyklých v lineárně navržených hrách.
Hra je napsaná v programovacím jazyce Java. Byla vyvinuta v roce 2009 švédským vývojářem Markusem Perssonem, známým též pod přezdívkou Notch. Spolu s hrou založil společnost Mojang Studios, která hru stále vyvíjí.
Minecraft mánie
S Minecraftem je spojen i merchendising, tedy vše od oblečení, bot až po čepice, hračky, stavebnice (například Lego). S uvedením filmu i v Česku se na vlně Minecraft „veze“ i fastfood McDonald’s, který připravil speciální menu s hračkami.
Minecraft mánii propadli nejen děti, ale především teenageři. Ti jsou hlavními hráči videohry. Film je i hitem v USA, kde tamní kinosály se potýkají s chaosem. Teenageři při promítání ničí sedačky a házejí popcorn, přičemž hlavní příčinou je virální „chicken jockey“ scéna.
Spouštěčem chaosu je tzv. „chicken jockey“ scéna, neboli baby zombie jedoucí na kuřeti, což je v samotné hře velmi vzácným jevem. Pokaždé, když se objeví na plátně, dochází ve filmových sálech k bouřlivým reakcím. Na TikToku se navíc šíří videa, ve kterých někteří diváci do kina přinesli živé kuře.
Na vlně Minecraftu a filmu v kinech se snaží vydělat i obchodníci s dalším zbožím. Typicky jsou to stavebnice, deskové hry, knížky, školní pomůcky s motivem Minecraftu.
Minecraft a youtubeři
Popularizátory Minecraftu mezi dětmi od nízkého věku, klidně od pěti let, jsou zejména youtubeři. Ti natáčí videa o tom, jak hrají videohru, komentují ji a vysvětlují herní pravidla a strategie.
Výhodou této videohry je především její pozitivismus. Což platí i pro videohru Roblox. Ačkoliv se to může rodičům zdát divné, tento typ videoher propaguje technickou gramotnost. Tak jako v reálném světě si dítě staví z kostek, typickým představitelem je Lego, tak v tom virtuálním si staví z kostiček. Jedná se vlastně o „hranatý svět“.
Zažitý stereotyp, který tvrdí, že videohry škodí mládeži, je postaven na nesprávném základě. Tyto hry podporují rozvoj kreativity, komunikačních dovedností, technického myšlení a schopnosti týmové spolupráce u dětí ve věku od sedmi do patnácti let. Dokonce vznikají i v rámci mimoškolních aktivit kroužky, ve kterých se hraje Minecraft a Roblox.