K zajímavým městům ve středních Čechách patří i Lysá nad Labem v okrese Nymburk. Žije v něm přibližně 10 tisíc obyvatel. Leží v úrodné nížině při řece Labi, 14 km západně od Nymburka. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno městskou památkovou zónou.
Mezi nejvýznamnější místa v Lysé patří zvláště místní výstaviště, kam se během roku sjíždí na různé výstavy tisíce lidí.
Ilustrační snímek – část areálu výstaviště v Lysé nad Labem. Foto MEDIASHOW
Lysá nad Labem nabízí výbornou dopravní dostupnost nejen od Prahy, ale hodně využívané je i železniční spojení směrem na Nymburk, Poděbrady a Kolín a opačným směrem na Mělník, Litoměřice a Ústí nad Labem.
Jak uvádějí webové stránky Atlas Česka, poloha města umožňuje pěší turistiku a nenáročnou cykloturistiku, vhodnou i pro rodiny s dětmi. Většinu zajímavých míst v okolí nejlépe představuje naučná stezka mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi. Pro návštěvníky je připraveno mnoho ubytovacích zařízení, široká síť obchodů a či lékařských institucí.
Nedaleko západního okraje města bylo na okraji lesa vybudováno dostihové závodiště. V severozápadní části města je zámecký park. Většina turistických značek vede do oblasti západ od města. Lysá nad Labem je členem dobrovolného sdružení obcí Mikroregion Polabí. Samo historické jádro města je pak od roku 2003 městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější místa v Lysé patří zvláště místní výstaviště, kam se během roku sjíždí na různé výstavy tisíce lidí.
První historické záznamy o existenci města pocházejí již z období jedenáctého století, kdy byl na lyském hradě na kopci za Lysou uvězněn a oslepen známý kníže Jaromír. V roce 1291 pak je doložena existence Lysé jako města. Ve 14. století byl na Zámeckém vrchu postaven gotický hrad, který patřil Elišce Přemyslovně a Anně Svídnické. Od roku 1402 byl hrad v majetku Petra z Vartemberka a následně ho vlastnili příslušníci rodu Smiřických.
Koncem 17. a počátkem 18. století byly v okolí města postaveny drobné stavby (poustevny), ozdobené sochami. Ve druhé polovině 19. století proběhla stavba železniční trati z Nymburka přes Lysou do Děčína.
Ve středu obdélníkové náměstí stál kostel svatého Jana Křtitele, který byl však na konci 19. století zbořen. Nový kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v severní části náměstí.
Dominantou města je barokní zámek, v jehož sousedství se rozkládá augustiánský klášter z první poloviny 18. století. K zámku náleží i francouzská zahrada, zdobená desítkami soch od významných barokních umělců. Zajímavou připomínkou významného rodáka Bedřicha Hrozného je jeho muzeum, nacházející se na městském náměstí.
V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka