Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Lanškroun v podhůří Orlických hor leží na pomezí Čech s Moravou
Lanškroun, náměstí

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko historické zemské hranice s Moravou, v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Žije v něm 9849 obyvatel. U města se nachází soustava rybníků, sloužících dnes k rekreaci a sportovnímu vyžití. Do Lanškrouna jsem přijel vlakem z Prahy s přestupem v České Třebové. A…

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko historické zemské hranice s Moravou, v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Žije v něm 9849 obyvatel. U města se nachází soustava rybníků, sloužících dnes k rekreaci a sportovnímu vyžití.

Do Lanškrouna jsem přijel vlakem z Prahy s přestupem v České Třebové. A jedna z prvních cest vedla z lanškrounského nádraží tradičně i do městského informačního centra. V letních měsících je otevřeno i v neděli, což jistě uvítají mnozí návštěvníci města.

Jak uvádějí historické prameny, město Lanškroun bylo založeno ve 13. století a jeho jméno Landeskrone – Zemská koruna zvýrazňovalo význam sídla na rozhraní Čech, Moravy a Slezska pod nejjižnějšími výběžky Orlických hor. Bylo hlavním ekonomickým centrem rozsáhlého lanškrounsko-lanšperského panství.

Za třicetileté války bylo město poničeno švédskými i císařskými vojsky. Poté přicházeli němečtí osadníci, kteří prosadili německou správu. Od r. 1683 je městská kniha psána německy. Po staletí vařily pivo vedle sebe měšťanský i knížecí pivovar. V polovině 19. století se stal Lanškroun sídlem okresního hejtmanství a okresního soudu a až do roku 1960 zůstal okresním městem.

Lanškroun má pravidelné středověké založení s čtvercovým náměstím pojmenovaným po prvním českém fyzikovi a renezanční osobnosti, lékaři císařů Janu Marku Marci (1595–1667). Uprostřed náměstí stojí renezanční radnice z roku 1582. Inspirátorem stavby byl kníže Vratislav z Pernštejna, proto se radnice zdobností podobá jeho zámkům v Litomyšli a Pardubicích.

Skutečný zámek v Lanškrouně je sídlem městského muzea založeného již v r. 1905. V sousedství stojí děkanský kostel sv. Václava.

Vratislav z Pernštejna dal zbudovat radnici uprostřed náměstí v letech 1581–1582. Budova byla vyzdobena psaníčkovou technikou – sgrafity. Za třicetileté války byla radnice poškozena. Roku 1660 byly na věž umístěny hodiny. Oprava v roce 1859 dala radnici jednoduchý trojúhelníkový empírový štít. Generální rekonstrukce (1986–1996) vrátila budově původní renesanční tvář s dvojicí sedlových střech. Dnes v radnici sídlí samospráva města Lanškroun.

V Lanškrouně najdou zájemci řadu možností i k rekreačním aktivitám. Kolem nových sportovišť, atletického stadionu Romana Šebrlehosportovní haly Bohumila Modrého s ledovou i in-line plochou, skateparku či dětského dopravního hřiště se návštěvníci dostanou do rekreačního areálu kolem rybníku Dlouhý.

V článku jsme čerpali i z webových stránek kampocesku

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama