Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Hostivice se řadí mezi turisticky významná místa u Prahy
Hostivice

Při západní hranici Prahy leží Hostivice. Je to město v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji a konkrétně na silnici spojující Prahu a Karlovy Vary. Žije zde 9155 obyvatel. Hostivice se řadí mezi turisticky významná místa celého regionu. Kromě barokního hostivického zámku zde najdeme i vysoký pískovcový mariánský sloup, jednolodní kostel sv. Jakuba Většího či gotický…

Při západní hranici Prahy leží Hostivice. Je to město v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji a konkrétně na silnici spojující Prahu a Karlovy Vary. Žije zde 9155 obyvatel.

Hostivice se řadí mezi turisticky významná místa celého regionu. Kromě barokního hostivického zámku zde najdeme i vysoký pískovcový mariánský sloup, jednolodní kostel sv. Jakuba Většího či gotický objekt Litovické tvrze. Na území celého města je pak rozmístěno několik barokních poutních kaplí, spojujících klášter v Hájku se Strahovem. Významným hnízdištěm vzácného ptactva je nedaleký lesík, nazývaný Bažantice.

Když jsem do Hostivice přijel z Prahy, zaznamenal jsem, že největším lákadlem pro návštěvníky bude už zmíněný nádherný třípatrový zámek, pocházející z druhé poloviny 17. století. Na území města se dále nachází soustava několika rybníků, které však nelze využívat k letní rekreaci. Hlavním vodním tokem je Litovický potok, který se v Praze vlévá do Vltavy. V centru Hostivic se do Litovického potoka vlévá potok Jenečský.

Současná podoba města vznikla sloučením čtyř původně samostatných vsí. Každá ze vsí měla svébytný vývoj. Kromě Hostivic se jednalo o vsi Litovice (poprvé zmiňované v listině z roku 1266), Břve ( již v roce 1158 je daroval král Vladislav I. Valdsaskému klášteru), Jeneček ( první zpráva o zdejším chrámu a špitálu sv. Lazara je datována k roku 1363), Valov (zanikla v průběhu husitských válek) a dvůr Nejdek (založen v roce 1325).

V roce 1640 koupil celé zdejší panství Gothard Žďárský ze Žďáru a připojil je ke svým državám. Do roku 1702 pak získal zdejší obce hrabě Breda, který vytvořil rozsáhlé tachlovické panství. Od Bredy koupila oblast dnešních Hostivic Anna Marie Františka Terezie velkovévodkyně Toskánská, která se největší měrou zasloužila o barokní výstavbu ve městě. Na počátku 19. století pak připadly Hostivice do majetku císařské rodiny. V té době se zde již rodily počátky budoucí průmyslové výroby.

Antonín Staněk vybudoval továrnu na výrobu šroubů a nýtů, František Zicha továrnu na parní a vodovodní armatury. Povýšení na město se Hostivice dočkaly 1. ledna 1978.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka


Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama