Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Důchodová reforma má být záchrannou brzdou průběžného systému. Bude?
Senioři

ANALÝZA Plánovaná důchodová reforma má být balíkem změn, které mají udržet průběžný systém i do budoucna. Upraví důchodový věk i výpočet důchodů.

Vláda Petra Fialy (ODS) má projednávat balík legislativních změn nazývaných jako důchodová reforma. Předloží ji ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda hledá shodu nejen mezi sebou v koalici pěti stran, ale také se zaměstnavateli. Dále s odbory a opozicí. Jednoduché to nebude.

Na konci února Marian Jurečka zavítal na Pražský hrad k jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Dozvěděl se od něho, že má s důchodovou reformou počkat a dopředu jednat o shodě i s opozicí. Opoziční ANO prezidenta požádalo, aby pomohl reformu pozdržet do té doby, než dojde ke shodě napříč politickým spektrem.

Potvrdil to i ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky. „Prezident už několikrát vyjádřil názor, že takto důležitý zákon by měl mít širší podporu ve sněmovně tak, aby překračoval horizonty voleb. Je to zákon, který je důležitý pro každého občana,“ sdělil Vít Kolář.

Opozice i odbory proti, zaměstnavatelé pro

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala novelu zákona především kvůli odchodu věku do důchodu a snížený věk odchodu u důchodu u vybraných profesí.

Spokojenost nevládne ani u odborů. „Nesouhlasíme s nekonečným věkem odchodu do důchodu,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Odbory kritizují, že podle pravidel, která připravila vláda, by narození v roce 2005 mohli jít do důchodu až v 70 letech.

Naopak zaměstnavatelé to vidí jinak. „Oceňujeme odvahu této vlády podívat se pravdě do očí,“ prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Upozornil na to, že systém je beze změny neufinancovatelný. Považuje za správné postupné posouvání věku odchodu do důchodu podle délky dožití.

Návrhy v důchodové reformě podle ministra Jurečky

Úředníci ministerstva práce a sociálních věcí připravili balík změn, které mají být promítnuty v novele zákona. Důchodová reforma obsahuje několik zásadních změn.

Podstatou reformy je patnáct tematických úprav. Mají v budoucnu celkově ušetřit státnímu rozpočtu na důchodových výdajích 2,2 procenta HDP. Jaké jsou hlavní body reformy?

Důchodový věk navázaný na naději dožití

Především důchodový věk navázaný na naději dožití. Tato změna má platit už v příštím roce 2025. Jinými slovy opustit aktuálně pevně daný postupný věk odchodu do důchodu. Nově má být navázaný na naději dožití 50letých osob tak, aby průměrná doba strávená v důchodu byla 21,5 roku.

Jednotlivé ročníky by se tak v budoucnu měly vždy dozvědět svůj důchodový věk v předstihu alespoň 15 let. Ministerstvo už zveřejnilo tabulku předpokládaného odchodu do důchodu pro ročníky 1965 – 1972.

Dřívější důchod pro rizikové zaměstnání

Další změna má být také platná od roku 2025. Jenže ministr Marian Jurečka konkrétní profese, kterých by se změna měla týkat, představil až v březnu letošního roku. A opozice s odbory ji výrazně kritizují.

Půjde o pracovníky v provozech s vysokými rizikovými faktory. Obecně půjde o všechny ve 4. kategorii rizik a vybraná rizika 3. kategorie: zátěž chladem a horkem, celková fyzická zátěž a vibrace. Celkově má jít o bezmála 120 tisíc pracovníků. Podle ministra u každé pozice se bude individuálně posuzovat, jestli spadá do kategorie náročných.

Z dostupných informací vyplynulo, že mezi tyto profese patří třeba zdravotní sestry se specializací, osoby pracující v osobní péči ve zdravotní či sociální oblasti. Příslušníci záchranného hasičského sboru i hasiči ostatních jednotek, pracovníci v lesnictví, kováři, skláři nebo obsluha důlních zařízení. Dále zedníci, kamnáři, dlaždiči, modeláři, slévači, svářeči, řezači plamenem, pracovníci na zpracování plechu, seřizovači a obsluha obráběcích strojů.

Snížení věku pro odložený starobní důchod

Další změnou důchodového systému má být snížení věku pro odložený starobní důchod. Jednou ze základních podmínek přiznání důchodu je splnění délky pojištění. Pro lidi, kteří dosáhli důchodového věku po roce 2018, je to 35 let.

Pokud délku pojištění nezvládli splnit, mohou zažádat o takzvaný odložený důchod pět let poté, co dosáhnou důchodového věku, a platili alespoň 15 let pojištění. Nově budou moci žádat už dva roky po dosažení důchodového věku. Změna má rovněž platit od příštího roku 2025.

Zpomalení růstu nových důchodů

Velkou změnou bude zpomělení růstu nových důchodů. Účinnost je také datována k roku 2025. Změnou projde výpočet

nových penzí, konkrétně do takzvaných redukčních hranic. Cílem je podle důvodové zprávy snížení nově přiznaných důchodů oproti současnému stavu o osm procent. Změna má být v zákoně od roku 2025, bude ale nabíhat postupně až od roku 2026 do roku 2035, aby nedošlo ke skokovému znevýhodnění jednoho ročníku.

Další změny v důchodové reformě

K výše popsaným čtyřem hlavním změnám důchodová reforma řeší i další aspekty. Ve stručnosti jde o sleva na odvodech pro pracující důchodce (od roku 2025), pětina průměrné mzdy jako minimální důchod (od roku 2026), počítání doktorského studia do náhradní doby pojištění (od roku 2026).

Změn se dočká i krácení předčasných důchodů dlouhodobě pracujících, kdy bude mírnější (od roku 2026) nebo společný důchod manželů a partnerů (od roku 2027). Podle novely mají být lepší podmínky pro pečující osoby (od roku 2027) a připravena je i úprava výchovného. Změnou projde i prodloužení nároku na vdovský/vdovecký důchod.

Součástí novely jsou tvrdší podmínky pro předčasné důchody (účinnost už je od října 2023) nebo řádné valorizace vycházející z inflace důchodců (rovněž účinné od října 2023).

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama