Častým místem, které se těší zájmu turistů, je zrekonstruovaný zámek Letovice. Láká na neobvyklé zážitky.
Zámek je v soukromých rukou, jež pečují nejen o samotnou obnovu rozsáhlého objektu, ale také o spokojenost návštěvníků.
Jak jsem se sám přesvědčil, prohlídka zámku Letovice začíná na nádvoří zámku výkladem průvodce o historii a současnosti zámku Letovice. Další prohlídka probíhá už samostatně a individuálně.
Prohlídka zámku v Letovicích
Na nádvoří jsme viděli zámeckou kapli, studnu hlubokou 65 m, vinné sklepy, následuje prohlídka mučírny s hladomornou. Prohlídka zámku začíná výstavou fotografií „Jak vypadal zámek před rekonstrukcí“, po prohlídce přízemí, 1. a 2. patra se návštěvníci dostanou na vyhlídkový balkon, z kterého jsme viděli Letovice a okolí.
Další části zámku jsou již zrekonstruované a vybavené dobovým nábytkem, obrazy a koberci. Kamenné točité schodiště ve věži nás dovedlo do areálu jízdárny, neunikl nám ani velký sál na pořádání různých kulturních akcí. Zámek je v soukromých rukou, jež pečují nejen o samotnou obnovu rozsáhlého objektu, ale také o spokojenost návštěvníků.
Nejen děti okouzlí zoopark a odpočinout si následně mohou u zámecké fontány. Rozsáhlý park anglického stylu o rozloze 26 ha byl vyhlášen chráněným územím a řadí se k nejcennějším zámeckým parkům v České republice. Každou první neděli v měsíci od 8:00 do 12:00 hodin probíhá na nádvoří a ve velkém sále jízdárny burza starožitností a různých sběratelských kuriozit.
Muzeum v Letovicích
V Letovicích se nachází i muzeum, které v roce 2020 získalo od firmy Tylex Letovice, a.s. unikátní sbírku technických návrhů záclon a vzorníků krajek, zahrnující období od konce 19. století do současnosti.
Tato sbírka je svým rozsahem unikátní v rámci České republiky a přesahuje za hranice regionu – obsahuje také vzorky produkce menších konkurenčních krajkářských firem, zejména ze severních Čech, z nichž některé zanikly při poválečných konfiskacích majetku odsunutých Němců a další zanikly po znárodnění v roce 1948.
Tuto sbírku je možné vidět v historické administrativní budově Faberovy továrny (později Tylex).
V článku jsme čerpali i z webových stránek Kudy z nudy a Muzea města Letovice.