O Drážďanech se opět mluví v souvislosti s obří investicí tchajwanské firmy TSMC, která vyrábí čipy. Ve městě vznikne továrna, která má v roce 2027 zaměstnávat 2 tisíce lidí. Jde o společný projekt společností Bosch a dalších výrobců čipů Infineon a NXP.
Investiční záměr podpořený miliardami EUR spolkovou vládou z Berlína má za úkol ve spojení s další továrnou v Magdeburgu, kde postaví továrnu na polovodiče americký Intel, naplňovat strategii Evropské unie a Německa, aby Evropa byla schopna vyrábět čipy a zajistila si konkurenceschopnost například v automobilovém průmyslu.
Volba padla na Drážďany i proto, že historicky východní Německo i v dobách před rokem 1989 podporovalo vývoj a výrobu elektrotechniky a mikroelektroniky. Srdcem výzkumu a výroby se staly Drážďany.
Když po znovusjednocení Německa se hroutil průmysl vzniklý na území bývalé NDR, mikroelektronika se vzchopila mezi prvními. Spolková vláda v Berlíně totiž do tohoto segmentu směřovala velké dotace.
V Drážďanech tak postupně ke stávajícím firmám začaly vznikat nové, a to i díky zázemí Technické univerzity Drážďany či výzkumných a vědeckých institucí.
Následně se firmy sdružily do tzv. Silicon Saxony, které odkazuje na křemíkové údolí v Kalifornii.
Silicon Saxony je registrované průmyslové sdružení téměř 300 společností z mikroelektroniky a příbuzných sektorů. Zaměstnává přibližně 40 tisíc lidí a firmy jsou z velké části pohromadě umístěny v severní části Drážďan v blízkosti dálnice A4 a drážďanského letiště.
Mnohé firmy mají výzkumné a kapitálově náročné obchodní modely, které konkurují globálním hráčům z Asie. Silicon Saxony je v oboru známá obchodní značka a funguje jako lákadlo na elitní klub.