Navštívil jsem jej i při cestách po severních Čechách, konkrétně po Děčínsku, které je zejména v letním období turisticky lákavým cílem.
V centru města Benešova nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku. K nim můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.
Saská renesance z Míšně
Jak jsme se společně s dalšími návštěvníky, mezi nimiž byli při naší prohlídce mimo jiné i turisté a cestovatelé z Belgie a Nizozemnska, dozvěděli, všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů. Přišel do Čech na počátku 16. století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.
Paní průvodkyně několikrát při výkladu podotkla, že Salhausenové byli po bitvě na Bílé hoře donuceni opustit Čechy a každý zámek dostal svého vlastníka. Ti sídlili na svých honosnějších sídlech a oba zámky sloužily pouze jako letní residence a později je obývaly jen vrchnostenští úředníci. Tím se oba zámky vyhnuly výraznějším přestavbám a uchovaly si svou jedinečnou renesanční podobu.
Prostory zámeckých objektů citlivě doplňují zdejší expozice dobového nábytku, porcelánu, zbraní, obrazů a grafik i uměleckých řemesel, evokující život drobné šlechty na panském sídle v 16. a 17. století. Na zámeckém nádvoří je umístěna kopie sochy Tritona od holandského mistra Adriana de Vries.
Zámecké prohlídkové okruhy
V areálu zámku jsou dva prohlídkové okruhy a informační středisko, které se stává samozřejmě zdrojem mnoha potřebných doplňujících informací.
Zámecká zahrada je celodenně volně přístupná.
Bez přehánění se uvádí, že Benešovský zámecký komplex je považován za jeden z nejzajímavějších příkladů renesanční zámecké architektury u nás.
Pokud jde o samotné město Benešov nad Ploučnicí v okrese Děčín, bylo vystavěno u soutoku řeky Ploučnice a Bystrá a obklopuje jej nádherná příroda s rozmanitou faunou i flórou. V současné době žije v Benešově nad Ploučnicí něco přes 4 000 obyvatel.
V článku jsme čerpali i z webových stránek ceskesvycarsko a Atlas Česka.