Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Podle technických parametrů je plocha jezera 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.
Jak se lze dočíst z různých zdrojů, Kamencové jezero patří plošně k největším jezerům v České republice. Jako přírodní útvar je naprosto jedinečné a ve světovém měřítku ojedinělé s ohledem na chemické složení vody, kde je výraznou složkou kamenec.
Uvádí se, že lidskému zdraví je tato voda velmi prospěšná. Jeho věhlas spočívá v chemickém složení vody, která je obohacena o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a železo. Nízký obsah síranu zapříčiňuje skoro nulový život v této vodě. Kromě drobných prvoků se zde jiní živočichové nevyskytují. Neumožňuje ani růst sinic či vodních řas.
Vodní plocha Kamencového jezera využívána jako rekreační areál
Při jedné z červencových návštěv Chomutova jsem se z nedalekého ZOOparku přemístil právě k jezeru, které bylo doslova v obležení lidmi, trávícími u jezera volné chvíle se spoustu aktivit.
Travnaté i písčité pláže, upravená mola nabízejí příjemné pohodlí při slunění i koupání v prázdinových dnech. Na Kamencovém jezeře naleznou zájemci podmínky pro stolní tenis, volejbalové, nohejbalové hřiště, plážový volejbal, půjčovnu loděk a šlapadel, a paddleboardy.
V sezoně 2021 byly u dvou bočních mol instalovány schody s madlem pro snazší vstup do vody a z ní. Opravený je nástup na hlavní molo, také nájezd pro kočárky a vozíčkáře u pokladny z ulice Přemyslova.
V blízkosti je Zoopark Chomutov
Jak jsem již zmínil, v blízkosti je také Zoopark Chomutov a letní kino. A taky vlaková zastávka „Chomutov město“ na hodně frekventované železniční trase Cheb-Karlovy Vary-Chomutov-Most-Teplice-Ústí nad Labem.
V článku jsme čerpali i z webových stránek Kudy z nudy.