Město ležící na Dyji je známé mezi turisty a cestovateli i z toho hlediska, že se nachází asi 50 km jihovýchodně od Brna, na hranici s Rakouskem a poblíž hranice se Slovenskem. Žije zde na 27 tisíc obyvatel.
Hodnocení a soudobé dění ve městě s průmyslovými podniky, významným železničním uzlem a “moderní” zástavbou svádí k mylnému závěru ohledně jeho historických kořenů, které sahají hluboko do minulosti.
A tak jsem se při návštěvě Břeclavi počátkem letošního července zajímal i o historii a celkový rozvoj města.
Břeclav jako město s pohraničním hradem
Při sledování zásadních informací o Břeclavi jsem se dozvěděl, že po mnohá staletí plnila Břeclav poslání pohraničního hradu, nesčetněkrát byla poznamenána válečnými událostmi, pleněním, požáry či epidemiemi.
O vybudování tohoto jedinečného komplexu se zasloužil rod Lichtenštejnů. Stopy jejich činnosti najdeme nejen přímo v Břeclavi, ale také v jejím okolí.
V současnosti probíhá velká rekonstrukce Břeclavského zámku, takže jsem si jej prohlédl alespoň zpovzdálí.
Břeclavský zámek
A to společně i se skupinkou turistů ze slovenského Martina, když hlavním cílem jejich výpravy na Moravu byla návštěva Lednicko-valtického areálu. A zastavili se i v Břeclavi.
U Břeclavského zámku se rozprostírá park, který je také skvělou možností k procházkám i dalším pohybovým aktivitám.
Hlinka-Gretzky Cup
Poblíž parku i zámku je zimní stadion v Břeclavi, kde se v pravidelných cyklech koná hokejový Memoriál Ivana Hlinky po názvem Hlinka-Gretzky Cup.
Je to turnaj reprezentačních týmů hráčů do 18 let, kde se potkávají elitní evropské národní celky i s výběry Kanady a USA. Akce slouží i jako kvalitní příprava mladých hokejistů před mistrovstvím světa.
Břeclavi pomohl rozvoj železnice
Co se týče vývoje města, tak v souvislosti s příjezdem prvního vlaku v roce 1839 dochází k velkému hospodářskému rozmachu, jsou budovány nové továrny, roste počet obyvatel, město mění svou tvář.
Císařským dekretem byla Břeclav 12. září 1872 povýšena na město. Břeclav je dnes moderním městem, ležícím na křižovatce významných komunikací. Město i jeho místní části žijí bohatým folklórním životem.
Cykloturistika v okolí města
Zdejší rovinatá krajina je jako stvořená pro pěší výlety i cykloturistiku, je protkána množstvím cyklistických stezek, které jsou napojeny na rakouské i slovenské příhraničí.
Břeclav křižují i dálkové cyklotrasy, např. Moravská stezka spojující sever a jih Moravy. Můžete si zvolit i některou z vinařských stezek – městem prochází vinařská stezka Podluží. Velké oblibě se těší zejména lichtenštejnské cyklostezky, které Vás provedou kolem všech významných památek Lednicko-valtického areálu.
Lodní doprava na Dyji
Město Břeclav leží na řece Dyji, která unikátně město obepíná hlavním regulovaným korytem a odlehčovacím kanálem. Z Břeclavi řeka pokračuje k soutoku řek Dyje a Morava. Od roku 2000 funguje na řece Dyji osobní lodní doprava, která místní a turisty vozí na celkem třech trasách.
Nejstarší trasou je pravidelná linka z Veslařského klubu nad splavem k Janovu hradu, který leží na hranici lednického zámeckého parku. Další oblíbenou linkou jsou Břeclavské Benátky, které přes prázdninové měsíce plují mezi městskými částmi za cenu místní dopravy.
Při příznivých podmínkách stavu vody v řece se dá doplout od kulturního domu na Pohansko. Všechny trasy jsou vhodné také pro cykloturisty, přeprava jízdních kol je zdarma.
V článku jsme čerpali i z webových stránek Lednicko-valtického areálu.