Mohelnice se nachází uprostřed krásné přírody Mohelnické brázdy v pomyslném trojúhelníku mezi třemi hrady.
Hranici památkové zóny tvoří vnější prstenec ulic za hradbami, tedy ulice Okružní, Zábřežská a Mlýnská. Centrálním městským prostorem je obdélníkové náměstí Svobody, které je z větší části vymezeno historickými dvoupodlažními měšťanskými domy.
Druhým důležitým prostorem je Kostelní náměstí s dominantou kostela sv. Tomáše Cantenburského. Zde se nacházel původní biskupský dvorec.
Do historického jádra vedou čtyři základní přístupové cesty ze čtyř světových stran. Město Mohelnice leží na důležité silniční křižovatce. Její západní částí prochází komunikace z Olomouce do Moravské Třebové a dále do Čech, na ní navazuje silnice vedoucí přes Zábřeh na Moravě do Šumperka a dále do Jeseníků.
Městem také vede železniční trať mezi Prahou a Olomoucí. Poloha křižovatky cest mezi Hanou, východními Čechy a Šumperskem je vhodným předpokladem pro to, aby se Mohelnice stala jedním jedním z turistických center střední Moravy
Mohelnice je městem folku
Mohelnice se však může pochlubit i moderním průmyslem.
Z pohledu kultury je největší akcí svého druhu festival trampské, country a folkové hudby. Mohelnický dostavník byl nahrazen v roce 2020 Mohelnickým Folk-Festem. Ve městě je i pravidelně pořádaná módní přehlídka Top Styl známého návrháře Luďka Hanáka, nebo také hudební festival Fingers Up.
V současnosti má Mohelnice spolu se svými integrovanými obcemi necelých 10 000 obyvatel. Mohelnicí protéká potok Mírovka, který se vlévá do řeky Moravy.
Východně od města mezi železniční tratí a řekou Moravou jsou rozlehlá a hluboká jezera, která vznikla těžbou štěrkopísků. Mohelnicko svým návštěvníkům nabízí také ideální podmínky pro houbaření, nenáročnou turistiku a cykloturistiku.
V článku jsme čerpali i z webových stránek města Mohelnice.