Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Ó, Velvary, kde jsou mé tolary

Při cestách po středních Čechách jsem navštívil i Velvary, které leží v okrese Kladno, přibližně 9 kilometrů severozápadním směrem od Kralup nad Vltavou.

Město se rozkládá na pravém břehu Bakovského potoka, při jeho soutoku s Červeným potokem.

Jak uvádějí informace na webu Atlas Česka, okolní krajina spadá do oblasti Dolnooharské tabule, která má mírně zvlněný charakter. Západním směrem od města prochází i cyklistická trasa, vedoucí ke zřícenině hradu Okoř. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době žije ve Velvarech přibližně 3000 obyvatel.

Velvary byly původně trhovou osadou, založenou na při obchodní cestě vedoucí z Prahy přes Krušné hory do Saska. V písemných pramenech se poprvé objevují v roce 1282. Povýšení na městečko se Velvary dočkaly v polovině 14. století a v roce 1482 je pak král Vladislav Jagellonský prohlásil za královské město.

Během třicetileté války bylo město vypáleno a vyrabováno švédskými i císařskými vojenskými oddíly. K opětovnému hospodářskému rozvoji města přispělo vybudování části lokální železniční trati na trase z Kralup nad Vltavou (1882). V roce 1870 pak bylo zbořeno opevnění města, ze kterého se do dnešních dnů dochovala jen Pražská brána z roku 1580.

Kromě Pražské brány měly velvarské hradby ještě bránu Slánskou, Chržínskou a Roudnickou. Vedle ní stojí Panská hospoda, nyní městská knihovna, k níž se váže příběh o vzniku známé písničky Ó, Velvary. Právě tady prý na přelomu ledna a února roku 1591 Jáchymovi z Bílé ukradli truhlu s 996 tolary. Spor, zda peníze skutečně někdo odcizil nebo je Jáchym propil, se táhl jedenáct let. Když hostinská Dorota nakonec prodala hospodu městu, na rozloučenou uspořádala velkou trachtaci. Na ní prý píseň Ó, Velvary s povzdechem „kde jsou mé tolary?“ zazněla poprvé.

Na náměstí stojí barokně upravený kostel svaté Kateřiny a barokní budova radnice z 18. století. Za vidění stojí i několik renesančních a barokních domů. Renesanční prvky má i kostel svatého Jiří, postavený na počátku 17. století. V jeho sousedství stojí budova chudobince z počátku 17. století. Ve středu náměstí ční barokní mariánský obelisk. Z tipů na výlet stojí za zmínku cesta východním směrem z města, vedoucí k unikátnímu zámku v Nelahozevsi.

V městském muzeu mohou zájemci navštívit stálo expozici, představující historii města Velvary od prvních archeologických nálezů po současnost.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama