Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Pelhřimov má pěkné historické centrum
Pelhřimov, náměstí

Při cestách po republice jsem zavítal také do Pelhřimova, města v západní části Kraje Vysočina. Pelhřimov leží 27 km západně od Jihlavy, 74 km severovýchodně od Českých Budějovic a 93 km jihovýchodně od Prahy. Žije zde 16420 obyvatel. Pokud jde o historické události, devatenácté století bylo pro město obdobím rozvoje průmyslu. Zakotvil zde především průmysl…

Při cestách po republice jsem zavítal také do Pelhřimova, města v západní části Kraje Vysočina. Pelhřimov leží 27 km západně od Jihlavy, 74 km severovýchodně od Českých Budějovic a 93 km jihovýchodně od Prahy. Žije zde 16420 obyvatel.

Pokud jde o historické události, devatenácté století bylo pro město obdobím rozvoje průmyslu. Zakotvil zde především průmysl kartáčnický, pletařský a výroba zemědělských strojů. Vedle již zmíněných průmyslových odvětví, která ve většině přetrvala dodnes, má dlouhou tradici i pivovarnictví. Pivo se v Pelhřimově začalo vařit roku 1552, kdy město obdrželo právo várečné.

Nejprve se pivovar nacházel ve dvou domech v Růžové ulici, v místech nynější střední průmyslové školy. Koncem 16. století byl postaven nový pivovar v parkánu za děkanstvím. Třetí pivovar, který dnes nese jméno „Poutník“, byl postaven koncem 19. století v lokalitě Na Hradišti. Vaří se zde pivo plzeňského typu, nepasterizované, bez chemických přísad a vynikající chuti.

Při krátké prohlídce města jsem poznal, že Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich se nachází Muzeum rekordů a kuriozit, jediná instituci svého druhu ve střední Evropě.

V pěti patrech Jihlavské brány se díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného podařilo nashromáždit unikátní exponáty, které jinde na světě nemají obdoby. Muzeem rekordů a kuriozit ale nabídka teprve začíná; v různých zákoutích Pelhřimova lze objevit třeba obří spínací špendlík nebo největší poštovní schránku a další zajímavosti.
 
Ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí mají muzeum pelhřimovští rodáci, bratři Oldřich (1924–1986) a Lubomír (1923- 2015)) Lipští. A návštěvníci se mohou seznámit i s dalšími členy slavné umělecké dynastie. Fotografie, filmové plakáty a nejrůznější žertovné rekvizity představí filmy, na nichž se bratři Lipští coby režisér a herec podíleli, například Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. A nechybí ani tajemný hrad v Karpatech nebo Adéla, která ještě nevečeřela!
 

Rekordy se dají v Pelhřimově překonávat všude, třeba i při docela obyčejném výstupu na vyhlídkovou věž kostela sv. Bartoloměje, kam pilní návštěvníci vynášejí kozy Rózu a Rézu. Obří strach možná budou muset návštěvníci překonat před vstupem do Pelhřimovského pekla, anebo do mučírny, jedné z expozic Muzea Vysočiny v zámku pánů z Říčan.
 
V článku jsme čerpali z webových stránek města Pelhřimova a z kudyznudy.cz

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama